Pravidla mezinárodní federace FIA


FIA

FIA organizace: Úvodní stránka FIA mistrovství Evropy v Autocrosse 
Oficiální kalendář ME 2018 v autocrosse

Disciplíny: Autocross regulation (rozcestník na dokumenty)
Rallycross regulation (rozcestník na dokumenty)

Dokumenty: Poslední vložené dokumenty na stránkách FIA (anglicky)


Ostatní informace: www.FIA.com
FIA Central European Zone

 


Co je FIA?

Mezinárodní automobilová federace (FIA, francouzsky Fédération Internationale de l’Automobile) je mezinárodní organizace, která sdružuje jednotlivé národní automobilové organizace. Vznikla v roce 1946 přejmenováním AIACR (Association Internationale des Automobiles – Clubs Reconnus) založené v roce 1904. Sídlo FIA je v Paříži. Je členem organizací SportAccord a ARISF. Československo (respektive jeho autoklub) se členem FIA (AIACR) stalo v roce 1926.

 

Široké veřejnosti, je FIA známá především jako řídící orgán mnoha automobilových závodů, při jejichž konání vystupuje jako arbitr, také spravuje a určuje pravidla a předpisy těchto závodů. Federace sídlí na Náměstí Svornosti 8 v Paříži (Place de la Concorde 8, Paris). Sdružuje 227 národních motoristických a sportovních organizací ze 132 zemí. Jejich členské kluby představují miliony motoristů spolu s jejich rodinami.

 

FIA reprezentuje práva motoristů a motoristických organizací po celém světě a pomocí aktivních kampaní hájí jejich zájmy. Věnuje se důležitým otázkám jako je bezpečnost, mobilita, životní prostředí a spotřebitelská práva. Aktivně prosazuje zájmy motoristů na půdě OSN, Evropské unie a dalších mezinárodních organizací. Jako je tomu v případě fotbalové asociace FIFA je FIA po celém světě známá pod svým francouzským názvem a jeho zkratkou. V nefrankofonních zemích je občas název přeložen jako mezinárodní automobilová federace.

 

zdroj: Wikipedia