Aneta Musilová
18. 12. 2022

David Méat

David Méat byl historicky prvním vítězem mistrovství Evropy v divizi CrossCar. Letošní sezona byla jeho druhá a i v té se mu podařilo mistrovský titul obhájit, i když lehké to rozhodně neměl. Spolu s Anetou Musilovou rekapituloval letošní sezonu, a nejen jí....

Fotogalerii jezdce najdete zde:

V roce 2021 ses stal historicky prvním mistrem Evropy v nově vzniklé evropské kategorii CrossCars, byla letošní sezóna a obhajoba titulu těžší?

Sezóna nebyla o moc těžší, ale byl větší nápor. Simone Firenze z Itálie byl asi největší soupeř, protože měl často více bodů z rozjížděk, takže pro mě bylo jasné, že musím vyhrávat finále, abych utrhl víc bodů než on. 

Už jsi fanouškům oznámil, že měníš tým a míříš z týmu Kamikaz K3 do týmu Livelife. V našem rozhovoru z léta jsi tvrdil, že jsi se speciálem a týmem spokojen, proč tedy změna? 

Můj příběh u Kamikaz už byl u konce, udělali jsme skvělé výsledky, nasbíral jsem hodně zkušeností a je na čase zkusit novou výzvu a tím byla změna týmu. Cítím, že jsem udělal správný krok a vypadá to, že s Livelife máme stejnou vizi. 

Autokros určitě pocítil v posledních letech kvůli dění kolem nás ve všech zemích problémy ať se jedná o počet jezdců, finanční stránka týmů, pořadatelů, nová omezující pravidla atd.. Jaká je situace ve Francii?

Samozřejmě, že pociťujeme inflaci a ceny jednotlivých věcí i my ve Francii. Je to veliký problém pro většinu závodníků pokračovat na konkurence schopné úrovni a je to dost znát na počtu přihlášených jezdců při závodech. 

Letošní evropské závody v České republice - Nová Paka a Přerov pořádali i volné závody dětských kategorií Racerbuggy. Co si myslíš o závodění od takto mladého věku? 

Je to skvělé mít možnost závodit už od takto nízkého věku! Závod v Nové Pace na mě udělal silný dojem! Jejich závodní dravost a přitom respektování na trati bylo skvělé! Bezpochyby nejlepší závodní příprava pro děti, a i skvělá škola života! 

Fanoušci na tvých sociálních sítích, ale určitě i lidé na závodech si mohou všimnout, že jsi všestranný sportovec a zakládáš si na fyzičce. Co bys závodníkům poradil? Co tobě nejvíce pomáhá pro přípravu abys vydržel celý závod na 100 %? 

Na fyzické přípravě si zakládám hodně. Důležité je začít už v nejútlejším věku. Já začal už když jsem závodil v motokrosu. Důležité je samozřejmě i nastavení hlavy. Člověk musí přijet na závod s čistou myslí. Závod si užívat a ne přetrpět. Evropské tratě jsou velmi náročné kvůli skokům a dírám. Důležitý je i spánek. Pokud závodíš bez energie, nedáš to. Musíš mít závod rozložený abys vytrval a jel celou dobu pravidelně. K závodění doporučuji zapracovat na kardiu, vytrvalosti a dělat specifické cviky, které pomohou přímo závodníkovi. 

O Francii je známé, že máte nabušenou kategorii přímo pro holky Sprintgirl. V evropské kategorii máte také dvě růže v trní Chantal van der Putten a Ares Lahoz Rubio. Jaký máš názor na holky v autokrosu na evropské úrovni? 

Ano, máme to štěstí, že u nás vznikla tato kategorie přímo pro ženy. Je super koukat na jejich souboje. Chantal a Ares předvádějí skvělé výsledky na evropských tratích. Myslím si, že naše francouzsky nejsou na takové úrovni jako holky z Evropy, ale rád bych viděl porovnání Chantal a Ares na našich francouzských závodech. Na prvním závodě v Bausce jsem měl velký souboj s Ares, nepustila mě a jela strašně rychle! 

Letos po roční pauze opět vyhrál pořadatele roku St Georges De Montaigu. Řekni podle tebe TOP3 pořadatele letošního roku. 

V St. Georges De Montaigu byl opět, jako každý rok, skvělý víkend! Je těžké říct TOP3, protože každá trať má své DNA. 

Ale podle mého názoru: 

3. Nová Paka: trať a úžasná atmosféra!

2. Přerov: skvělá trať, atmosféra, a organizace!

1. St Georges De Montaigu: je to moje domácí trať, vše je skvěle zorganizované. A organizátoři jsou příkladem pro všechny. 

Moc se mi ale líbilo na každém závodě, každá trať je jiná a odlišná svou specifičností ať už po stránce technické, rychlostní, přilnavostí, skokem nebo atmosférou! Na každý závod mám svou vzpomínku, třeba Vilkyciai, kde jsem si užil hodně zábavy a rychlosti na trati. Bauska, trať specifická svými skoky v zatáčkách a neuvěřitelná přilnavost!

Udržuješ kontakt i mimo sezónu s tvými rivaly? Jsou nějaké novinky, koho třeba příští rok na startovním roštu neuvidíme? Přibudou nějaká nová jména z Francie?

Atmosféra a vztahy v naší kategorii jsou skvělé. Na trati je to válka, nejsme tam přeci od toho si dávat dárečky 😉 Samozřejmě vše s respektem jeden k druhému a čisté souboje.  Jinak jsme velcí přátelé. Top 5 z letošní sezóny bude určitě pokračovat.  O nových jménech z Francie nebo jiných zemích nevím. Určitě bych byl ale rád, kdyby nás bylo více. 

Vzkaz pro čtenáře a fanoušky?

Moc bych chtěl poslat díky traťákům, organizátorům. Díky jejich práci máme kde závodit.  Veliké díky lidem za jakoukoliv podporu a důvěru ve mě. Ať už jsou přímo na závodech nebo fandí na dálku. 

Chtěl bych povzbudit mladou generaci závodníků. Věřte si, věřte ve své sny! Nic není nemožné! Vše je jen na vás si plnit své cíle a sny! 

Děkuji za rozhovor,

Aneta Musilová

www.autokrosar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

© 2024 Autokrosar.cz ISSN 1805-1413 | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů