David Jeřábek
2. 11. 2022

Závody končí, show začíná

XXI. Global Assistance Setkání mistrů bude letos první motoristickou show, kde půjde více o zábavu než o výsledek.

Sezona automobilových závodů už definitivně skončila v uplynulých týdnech anebo dnech, jako například v sobotu při Rally Vsetín. Poslední boje o vteřiny jsou dobojovány a o mistrovských titulech je už jasno. To je ideální čas k přepnutí z módu závod do módu zábava a show. Už o nadcházejícím víkendu, konkrétně 4. a 5. listopadu, se k velké motoristické show nezadržitelně schyluje na autodromu v Sosnové u České Lípy, kde je vše připraveno na XXI. Global Assistance Setkání mistrů. Už více jak dvě dekády se zde na závěr sezony setkávají špičkoví motorističtí závodníci ze třech disciplín, kteří na závěr roku poděkují exhibičním závodem divákům za fandění, členům týmů za servis během sezóny a týmovým partnerům za finanční podporu motorsportu, bez které bychom si závody těžko dokázali představit.

Letošní XXI. Global Assistance Setkání mistrů přinese jednu zajímavou novinku, kterou je účast závodníků ze čtvrté disciplíny motorsportu, kterou jsou v Česku tolik populární závody do vrchu. Více k tomu vysvětluje Pavel Dušánek, ředitel autodromu Sosnová. „V loňském roce jsme položili nový povrch na podstatnou část autodromu a můžeme tak postavit zcela asfaltovou trať bez velkých nerovností. Během roku už si trať u nás vyzkoušely například historické formule či okruhové speciály, a tak jsme letos na Setkání mistrů pozvali i závodníky do vrchu. Myslím, že to bude pro diváky zajímavé zpestření.“ Dodejme jen, že v české kotlině není jiná motoristická akce, kde by fanoušek automobilového sportu mohl na jedné trati v ostrém tempu sledovat historické i moderní speciály rally, autokrosové buggy, speciály z rallycrossu a k zemi proklatě přilepené speciály ze závodů do vrchu.

Předběžný seznam přihlášených na XXI. Global Assistance Setkání mistrů čítá v tuto chvíli okolo pěti desítek závodníků, ale na finální verzi si ještě budeme muset pár dnů počkat. Tou největší hvězdou letošního Setkání mistrů bude letos novopečený mistr Evropy v autokrose v královské třídě Superbuggy, kterým je Petr Nikodém s CM Buggy. Česká republika tak má po letech znovu mistra Evropy v nejvyšší kategorii této slavné disciplíny. Autokrosaři budou na Setkání mistrů početnou skupinou a mezi ostatními jmenujme ještě určitě nestora českého automobilového závodění a živoucí legendu autokrosu, kterou je bezpochyby Jaroslav Hošek s Porsche, který zatím nevynechal jediné Setkání mistrů, a je tak zcela 100% zasloužilým účastníkem této akce.

Mezi přihlášenými rallycrossaři jsou například Aleš Fučík se speciálem té nejvyšší rallycrossové specifikace VW Polo, či Lukáš Červený se Škodou Fabia MK1. V kategorii soutěžních jezdců rally není třeba pochybovat o tom, že k těm nejrychlejším bude patřit Václav Pech s Fordem Focus WRC či mladý Dominik Stříteský se Škodou Fabia R5.

Kvalitně obsazená je i kategorie historických automobilů rally, kde najdeme například Tomáše Engeho za volantem Fordu Escort RS 2000 či mistra Evropy Vojtěcha Štajfa se silnou Toyotou Celica GT4. Už zmiňovanou novinkou bude účast „vrchařů“, kde se diváci mohou těšit například na atraktivní souboje dvou vozů Lamborghini, kde za volantem uvidí Martina Jermana a Zdeňka Kmínka a určitě je potěší i pohled na silné Mitsubishi Lancer EVO s Tomášem Vavřincem a Filipem Sajlerem.

Toto byl jen stručný výčet z předběžného seznamu přihlášených na XXI. Global Assistance Setkání mistrů, který už sám o sobě naznačuje, že se diváci nebudou v sobotu 5. listopadu 2022 na autodromu v Sosnové nudit. Více informací postupně naleznete na www.autodrom.cz   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

© 2024 Autokrosar.cz ISSN 1805-1413 | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů