David Jeřábek
20. 6. 2024

První bronz v evropském závodu si z Litvy odvezl Florián

Pět našich pilotů soupeřilo o body do tabulky ve Vilkyciai v divizi Buggy 1600. Bronz se podařilo urvat Arnoštu Floriánovi. První místo si vydobyl nizozemský jezdec Styn Jaspers a druhý skončil Němec Markus Wibbeler. Martin Vaculík dojel šestý, Jakub Novotný desátý, Filip Duřt sedmnáctý, Daniel Pytloun jednadvacátý.

“Doufám, že na zdejší trať spadne meteorit nebo se objeví v blízkosti nějaký vzácný druh brouka a zruší se,” říká s nadsázkou Novotný. Trať mezi jezdci oblíbená zrovna dvakrát není.

První měřené tréninky vyhrál Florián. Třetí skončil Pytloun, sedmý Novotný, třináctý Vaculík. Duřt jízdu nedojel. Druhý měřák na druhém místě dojel Novotný, devátý Florián, dvanáctý Duřt, třináctý Pytloun, šestnáctý Vaculík.

“V měřených trénincích jsme skončili na druhém místě, ale musím vytknout jednu věc. Od startu se měří ihned naše měřené kolo, takže když se podaří zajet první kolo dobře, pak už v dalších kolech je minimální šance naměřit lepší čas, což mě naprosto irituje, jelikož celý trénink se skládá jen z prvního kola od startu, jelikož máme větší rychlost z asfaltu. Ocenil bych, kdyby se měřilo až po objetí jednoho kola, přeci jenom to je pak o ničem, jelikož další kola jezdíme například o půl vteřiny pomalejší časy,” komentuje Novotný.

První runda zamíchala kartami, ale na stupně vítězů stejně české vlajce nevystačila. Pátý skončil Florián, sedmý Novotný, za ním hned Pytloun a Duřt, dvanáctý Vaculík. Po druhé rundě a sečtení dosavadních výsledků se v tabulce umístil na pátém místě Florián, sedmý skončil Novotný, desátý Vaculík, dvanáctý Duřt, osmnáctý Pytloun.

Po třetí rundě v tabulce vyskočil na páté místo Novotný, naopak Florián seskočil na šestou pozici. Duřt skončil devátý, Vaculík desátý, Pytloun nedojel do cíle. “Od začátku víkendu při startu, z buginy vycházely divné zvuky, které nebyly pro uši příjemné. Nemělo to jednoduše sílu odstartovat, to samé výjezdy ze zatáček. První rozjížďku jsme dojeli třetí. Rozhodli jsme se přehodit víceprvkovou nápravu zpět na “šmajdu”, aby to mělo šanci si na startu a v zatáčkách prohrábnout. Druhá rozjížďka dopadla stejně, třetí místo. Furt bugina nebyla ideální. Třetí rozjížďka už byla mnohem lepší, pocity z buginy byly skvělé a já už mohl konečně závodit s jezdci přede mnou. Změnili jsme pár věcí a už to mělo nějaké výsledky,” popisuje Novotný průběh rozjížděk.

Následovalo semifinále, kam se kromě Pytlouna dostali všichni zbývající čtyři čeští reprezentanti. Duřt bohužel nedojel do cíle, ale za to Florián obsadil ve své skupině druhou pozici, Novotný skončil třetí a Vaculík čtvrtý.

Na finále už byly pomalu rozdané karty. Florián si z evropského závodu ve Vilkyciai odvezl bronz. “Přišlo finále, kde jsem na startu ubral, aby se nestala nějaká nehoda, ze které bych nemusel vyjet. Po startu jsem byl třetí, a  po těžkých soubojích se mi podařilo udržet třetí místo. A to pro mě znamenalo první stupně vítězů v Evropě ale taky velký přísun bodů do celkové tabulky. Chtěl bych moc poděkovat mechanikovi, rodině a také všem co mě podporovali,” hodnotí závody Florián.

Vaculík skončil na šestém místě, Novotný se po problémech s autem propadl až na desátou pozici. “Ve finále jsem si nevěřil na nějaký skvělý výsledek, ale doufal jsem. Po startu jsem jezdil kolem pátého a šestého místa a snažil se předjíždět, bohužel trať byla v dezolátním stavu, že se dalo jet v jedné stopě. Bohužel někde ve čtvrtém kole se to kouslo a bylo po nadějích, musel jsem auto odstavit. Nejspíš převodovka nevydržela ten tlak ze začátku víkendu a byl konec,” přiznává Novotný.

Duřt v tabulce skončil sedmnáctý, Pytloun jednadvacátý.

Tereza Šimurdová

www.autokrosar.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

© 2024 Autokrosar.cz ISSN 1805-1413 | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů