David Jeřábek
12. 8. 2023

Poříčí nad Sázavou slibuje parádní podívanou

Již nadcházející víkend 12. – 13. srpna se v Poříčí nad Sázavou uskuteční čtvrtý podnik republikového autokrosového šampionátu. Ten je zároveň součástí Zóny Střední Evropy a kartcrossového MASCOM Cupu a tak je počet přihlášených obrovský. Diváci se mohou těšit na strhující souboje a také start několika slavných borců, které poslední dobou neměli možnost na tratích vídat.

Velmi příjemné bylo vidět v seznamu přihlášených evropského šampiona divize Buggy1600 z roku 2009 Víta Nosálka. „Jedu, no (úsměv). Nevím, jestli je to překvapení, nicméně budu startovat v královské divizi SuperBuggy. Těším se (smích). Bude totiž obrovská konkurence, která mě prověří (smích). Mé ambice jsou samozřejmě vítězné, ale na druhou stranu jsem dlouho nezávodil a tak nevím, jestli tohle tvrzení není až moc optimistické (smích). Každopádně nikdo tam nechce jet prohrát (úsměv). Takže když to vezmu reálně, chci se po dlouhé pauze seznámit s autem a cokoliv navíc bude příjemným bonusem,“ nastiňuje své plány evidentně natěšený pilot ze Zábřehu na Moravě.

Velkým jménem, ovšem proslaveným v jiné disciplíně, je Jiří Tlustý. „Poříčí pojedu už potřetí. Poprvé to bylo s kartcrossovou buginou, letos podruhé to bude se speciálem divize SuperBuggy. Vše zprostředkoval Radek (Jordák) a auto je půjčené od Romana Poláka. Bude to moje premiéra s turbem a Radek říká, že je to ještě silnější než moje předchozí auto,“ je zvědavý hokejista, který odehrál 446 utkání v zámořské NHL především za tým Carolina Hurricanes. A jaké má ambice do Poříčí? „Při tom velkém počtu jezdců to hodlám odkroužit nějak vzadu a dohlížet na ty přede mnou (smích).“

Borcem, který se jako jeden z nejaktivnějších snaží vzkřísit ještě nedávno velmi populární a tradiční kategorii TouringAutocross, je Petr Šimurda. „Mojí letošní prioritou je Zóna Střední Evropy. Jde mi tedy především o zónové body. Prioritou vždy je dobře fungující auto, které dojede do cíle. „Plechovek“ je všeobecně málo. Pro oživení této stále divácky velmi populární kategorie by to chtělo něco dělat. Já se o to snažil a ještě loni doufal, že tato divize půjde obnovit i na evropské úrovni. Teď už tomu však moc nevěřím,“ konstatuje smutně východočeský závodník. Ovšem přece jen přidává i pozivita. „Když se skloubí republikový závod se zónovým, konkurence je zajímavá a kvalitní. Tak tomu bylo v Humpolci, na novopackém podniku, kde se pro změnu jelo o hodnotné ceny včetně finančních, a bude tomu tak i v Poříčí nad Sázavou. Doufám tedy, že dorazí co nejvíce fanoušků a vytvoří perfektní atmosféru (úsměv).“

Mladou generaci zastupuje například jedna z adeptek na nejvyšší příčky divize JuniorBuggy Eliška Plná. „Do Poříčí se těším moc. Loni se nám zde velmi vydařila sobota, po které jsme vedli. Neděle už byla horší. Doufám tedy, že letos budeme vepředu od začátku až do konce. Snad vyjde hezké počasí. Neobávám se však ani případného deště, protože poříčští pořadatelé jsou vynikající a jistě by si i s tím dovedli poradit,“ chválí a těší se havlíčkobrodská autokrosařka.

Vlastimil Resl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

© 2024 Autokrosar.cz ISSN 1805-1413 | Vyrobilo studio
Zásady ochrany osobních údajů