David Jeřábek
10. 5. 2024

Sulek: Vysoká laťka v Evropě mě baví, ale i děsí!

V kategorii CrossCar dorazilo do Seelow neuvěřitelných 44 aut. Mezi nimi soutěžili jen dva čeští jezdci, nováček Tomáš Sulek a favorit Petr Doležal. „Závod v Seelow nám přinesl spoustu nových zkušeností a překvapení. A to i z toho důvodu, že to byl můj první evropský závod v kariéře. Hned zprvu musím říct, že mě strašně baví ale zároveň i děsí, jak je v evropských crosscartech nastavená laťka neskutečně vysoko,“ přiznává Sulek.

V prvním měřeném tréninku skončil Tomáš Sulek devatenáctý, Petr Doležal sedmadvacátý. „Do Seelow jsem se těšil, protože se nám tu minulý rok docela dařilo a trať je zde zajímavá. Hned v prvním měřeném tréninku ale přišla studená sprcha a až 27. místo. Letos přibylo velké množství nových, ale již zkušených pilotů,“ říká Doležal.

V druhém měřáku se Doležal probojoval na osmé místo. Sulek v tabulce klesl na sedmadvacátou pozici. V trénincích jsem si zvykal a učil jsem se trať, takže čas byl nic moc,“ přiznává Sulek.

Do rozjížďky nám to dalo až na 3. řadu. Tam jsem to dotáhnul na pátém místě což bylo pro mě nic moc. Potřeboval jsem v rozjížďkách minimálně 2x4, abych se dostal do semifinále. V druhé rundě jsem poznal, že se na těchto závodech jezdí opravdu tvrdě. Ale i tak jsem byl na 3. místě, jenže jeden závodník se přede mnou přetočil a já jsem bouchnul do něj. Autu se naštěstí nic nestalo, ale než jsem se odtamtud vyhrabal, tak jsem byl opět na 5. místě, a tak jsem i dojel. Ve třetí rundě mi zbývalo buď dojet na 3. místě nebo pro nás závod končí. Bohužel i tak po hezkých soubojích jsem dojel na 4. místě, takže jsem se do semifinále nedostal,“ konstatuje Sulek.

Doležalovi podle jeho slov v rozjížďkách chyběla rychlost. „Smůla byla podtržena ve třetí rozjížďce, kde mě v první zatáčce přetočili na střechu a jízda byla zastavena. Naštěstí se bugině téměř nic nestalo a za 10 minut jsme stáli opět na startu. Po rozjížďkách jsme byli až na 16. místě a do semifinále startovali z 8. pozice. Znovu jsme auto přenastavili a do semifinále nastupovali s tím, že to buď vyjde, nebo už budeme pouze jenom diváci,“ dodává Doležal.

Ve finále Petr Doležal opravdu zabojoval. Pilot kártu se startovním číslem 304 si z německého Seelow odnesl šesté místo. „V semifinále se mi podařilo předjet dost jezdců v první zatáčce na to, abych postoupil do finále. Na roštu finálové jízdy jsem stál na úplně posledním místě a tomu také odpovídal špatný start. Jel jsem na jistotu a když jsem viděl, jak postupně odpadávají jezdci přede mnou, nevěřil jsem vlastním očím. V cíli z toho cinkla šestá pozice, což je pro nás obrovský úspěch v takové konkurenci, se stejným autem, jako minulý rok a po tolika nezdarech. Musím poděkovat Romanovi, Přemkovi, Pepčovi i Pepánkovi za pomoc s nastavením a opravami vozu a také všem, kteří nás přišli podpořit na závody nebo drželi palce na dálku,“ říká Petr Doležal.

Tomáš Sulek skončil v celkovém hodnocení třiadvacátý. „Utěšuji se, že to byly první závody, ale i tak spokojený nejsem,“ hodnotí závod Tomáš.

Na prvním místě a nejvíce bodů získal španělský jezdec Ivan Pina Chinchilla, stříbro si odvezl francouzský jezdec David Meat a bronz vybojoval Miguel Gayoso Vazquez ze Španělska.