David Jeřábek
27. 11. 2022

Filip Duřt: Sezona mi vyšla skvěle

Naskočil do republikové divize Juniorbuggy v roce 2018 a svou premiéru si odbyl na trati v Dolním Bousově. Svůj vůbec první závod absolvoval v rámci Kosice cupu v Žamberku 9. 9. 2017, kdy mu bylo 12 let. Lásku k závodním autům získal od svého otce Petra Duřta, který koketoval nejen s autokrosem, ale také rally. Filip Duřt, mistr ČR v sezoně 2022.

Profil Filipa zde:

Duřt Filip | Autokrosař.cz (autokrosar.cz)

Filipe, jak bys zhodnotil letošní sezonu?

Letošní sezona mi vyšla skvěle, první místo v republice a třetí v Evropě, u mě tedy veliká spokojenost.

Který závod byl pro Tebe nejhorší a který si dal tzv. „s prstem v nose“?

Tak „s prstem v nose“ by se dal nazvat závod v Poříčí nad Sázavou, zde se mi podařilo vyhrát vše od měřených tréninků až po finále. Nejtěžší byla určitě v domácím šampionátu Nová Paka. Zde jsem ve finále startoval sice z první řady, ale zleva. Po startu jsem sice nějak proklouzl na první místo a závod jsem vyhrál, nicméně víkend podle mých představ to nebyl, i když byl zakončený vítězstvím.

V Evropě byl nejtěžší závod v Bausce. Tahle trať mi nikdy nešla a musel jsem zde hodně bojovat nejen se soupeři, ale i sám se sebou. Nejlepší závod byl ve Francii, v Saint Georges, zde se mi podařilo také vše vyhrát.

Jaké byly letošní souboje v Juniorkách?

Tak samozřejmě největší souboje byly s Arnym a Danielem. Do soubojů se také často zapojoval Jakub Šafránek, který je také skvělým jezdcem.

Takže konkurence veliká…

Z poledních pár let se konkurence v naší divizi určitě zvedla. Když se na to podívám, tak jsme v těch juniorkách všichni hodně vyrovnaní a hodně záleží na „závodnickém“ štěstí a drobnostech při nájezdech do zatáček, brzdných bodech.

Letošní sezona za námi, jaké jsou vyhlídky na sezonu 2023?

Tak v sezoně 2023 pojedeme určitě ještě ve stejné divizi. Cílem je zabojovat a obhájit mistra v domácím šampionátu a posunout se v tom evropském nejlépe o dvě příčky :-). V roce 2024 máme už smělejší plány…

Jsi od Mladé Boleslavi, z kraje autokrosové líhně, kdo je tvým vzorem?

Nedaleko bydlí Petr Bartoš, kterého musím zmínit. V začátcích mé kariéry mi hodně pomohl a díky němu jsem se hned na začátku posouval rychleji. Také mi hodně pomohl u nás asi nejméně oblíbený jezdec Ervins Grencis, já proti němu nic nemám, a kdykoli jsem potřeboval, pomoc jsem u něho našel.  Samozřejmě musím zmínit i a Petra Nikodéma. Ten je pro mě vzorem hlavně ve způsobu chování, vystupování a samozřejmě volbě jízdního stylu.

Co by tě lákalo vyzkoušet v motorsportu?

Strašně by mě lákalo vyzkoušet rally. Táta vlastně rally jezdil, ale díky nehodě, kterou měl, mi to nyní moc s mamkou dovolit nechtějí. Určitě bych chtěl vyzkoušet alespoň jeden závod, abych věděl, jaké to je.

Zmínil jsi mamku a taťku, jak velký je tým, který kolem sebe máš?

Můj tým je moje rodina, právě těm patří moje velký díky. O bugginu se starám jen s taťkou. Mamka nám zařizuje všechny papíry, vaří jídlo. Jezdí s námi také sestřenice, která pomáhá jak s jídlem, ale i s bugginou přímo na závodech, je skvělá!

Bez sponzorů by to taky nešlo, taťky firma nám taky hodně pomáhá – Autoservis Duřt a autodoprava v Dobrovici. Petrovi Šimurdovi, který nám v letošní sezoně také hodně pomohl a samozřejmě Auto Kelly, která s námi spolupracuje již delší dobu.

Když jsi zmínil Petra, co plechovka, ta by tě nelákala?

Tak zkusit se musí všechno, takže vyzkoušet ano, ale buggina je nyní moje srdcovka. Nikdy neříkej nikdy.